Katabolismus

Katabolismus je soubor rozkladných dějů, tj. procesů, při nichž z látek složitějších vznikají látky jednodušší (katabolity). Při těchto dějích se obvykle uvolňuje energie. Příkladem katabolického procesu je třeba buněčné dýchání.

Katabolismus společně s anabolismem tvoří metabolismus.

Za porušení anabolického zákona můžete zaplatit vysokou katabolickou daň. Vynechali jste několik hodin spánku, vypustili během dne pár jídel, nebo jste enormně přepínali své svaly při tréninku? Pokud ano, vystavujete se riziku, že tělo přejde do katabolické fáze – což je nežádoucí. Katabolismus je chemický rozklad složených molekul na molekuly jednodušší, při němž tělo získává chybějící energii. Jakmile má tělo nedostatek potřebných živin, často se pro zisk energie uchyluje právě ke spalování svalové tkáně. V této fázi tělo zároveň uvolňuje velké množství hormonu s názvem kortizol. Kortizol bývá označován za stresový hormon, neboť jej tělo produkuje ve vysokých hodnotách především během napjatých a stresových situací.

Ty mohou být způsobeny nadměrným tréninkem, hádkou, těžkým dnem v práci a dalšími nepříjemnými situacemi. Kortizol zvyšuje uvolňování aminokyselin ze svalů a zvyšuje rozklad bílkovin – nejjednodušší bílkovinou k rozkladu je právě přepjatá svalová tkáň! Další riziko vzniku extrémně katabolického stavu nastává tehdy, pokud držíte dietu a omezujete přísun kalorií a karbohydrátů (sacharidy). Vaše tělo hledá během kalorického deficitu účinný pohonný zdroj. Pokud tělu nejsou k dispozici karbohydráty, jsou upřednostňovaným zdrojem energie právě proteiny, které se rozkládají a metabolizují velmi rychle. Právě jsme vám nabídli recept na pravou katabolickou katastrofu, za kterou následně zaplatíte vysokou daň v podobě úbytku svalové hmoty.