Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkoviny a celkově svalové hmoty, bez příjmu aminokyselin by se naše tělo neobešlo a my bychom nemohli dosahovat takových výsledků, které by nám v posilovně postačovaly. Aminokyseliny plní v organismu hned několik velmi důležitých funkcí, jsou nejen stavební látkou pro svaly a svalové buňky, ale slouží i k jejich opravě, jsou prekurzory hormonů a enzymů. Bez dostatečného příjmu aminokyselin, kterých je 21, by lidský organimus nedokázal pracovat. 

Konzumace volných aminokyselin je efektivní v případech nedostatečně kvalitní základní stravy, v regeneraci ihned po tréninku, v ochraně svalové hmoty a ve stimulaci růstového hormonu. Uplatňují se také v medicíně.

Různé formy aminokyselin na prodejních pultech

Aminokyseliny a aminokyselinové produkty jsou jedny z nejmódnějších záležitostí poslední doby na poli doplňků stravy. Na pultech obchodů, v kamenných prodejnách a eshopech je můžeme nalézt ve více formách. Která je pro vás právě ta nejpoužitelnější?

Hydrolyzáty aminokyselin

Označují se termínem AMINO. Jedná se o enzymaticky štěpené bílkoviny, které obsahují směsi tri-peptidů, oligo-peptidů a částečně nehydrolyzovanou bílkovinu. Výjimečně obsahují i volné aminokyseliny. Mohou být ve formě tablet nebo roztoku příp. ve formě hotového nápoje. Při volbě tohoto produktu si dávejte pozor na hydrolyzáty kolagenu, jedná o prach obyčejnou želatinu, která sama o sobě má BH (biologická hodnota) okolo 25. Někdy můžete také nalézt pod názvem hydrolyzát hovězí bílkoviny. Je tedy velmi málo využitelná pro lidský organismus. Naopak vybírejte spíše produkty, které obsahují hydrolyzovanou syrovátku.

Směsi volných aminokyselin

Velmi se liší složením. Jejich součástí jsou však vždy volné aminokyseliny. Můžeme najít komplexní směsi aminokyselin, se zastoupením všech aminokyselin, nebo pouze směsi esenciálních aminokyselin. Můžeme najít i směsi s dalšími anabolizujícími látkami, nebo obohacené o jednoduché cukry. Jsou vyráběny ve formě tablet, roztoku nebo jako hotový nápoj. Tyto "amina" jsou již specifičtější a liší se dle toho, které aminokyseliny je v produktu obsaženo nejvíce. Ta také určuje hlavní využitelnost produktu.

Směsi několika málo aminokyselin

Jedná se vysoce specifické produkty. Můžeme v nich nalézt od dvou po osm aminokyselin s přídavkem nebo bez přídavku dalších účinných látek.

BCAA – větvené aminokyseliny

Jedná se o aminokyselinový přípravek, který v sobě kombinuje účinky tří základních aminokyselin - valin, leucin, isoleucin. Větvené aminokyseliny jsou charakteristické rozvětveným postranním řetězcem (methylové skupiny). Větvené aminokyseliny jsou zařazeny do skupiny esenciálních aminokyselin. Organismus si je nedokáže sám syntetizovat. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem nejsou metabolizovány v játrech, postupují tak k periferiím (kosterní svaly), kde jsou využity. Aminokyseliny BCAA se typicky užívají v dávce 500-3000 mg. Větvené aminokyseliny se užívají před a po tréninku.

BCAA zabraňují katabolismu kosterních svalů. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem jsou oxidovány během fyzické aktivity. Jsou tedy velmi dobře použitelné v redukčních dietách, pro vytrvalostní sportovce i pro sportovce, kteří se snaží maximalizovat ochranu svalové hmotJednotlivé aminokyseliny – používání samostatných jednotlivých aminokyselin, jejich užívání se podobá užívání farmak. Z jednotlivých aminokyselin se tvoří nesmírné množství rozdílných typů bílkovin. Vybíráme jen ty, které by pro vás mohly být nejzajímavější.

L-Arginin

Tato aminokyselina se řadí mezi semiesenciální, není v dospělosti nutná. Aminokyselina Arginin je prekurzorem oxidu dusnatého. Arginin napomáhá při hojení ran (rekonvalescence po operacích) a podporuje posilování imunitního systému. Aminokyselina L-arginin má vliv na vyplavování anabolického růstového hormonu. Růstový hormon poté stimuluje tvorbu lymfocytů. Podávání aminokyseliny L-Arginin stimuluje rovněž plodnost mužů. U dospělých osob podávání L-argininu podporuje tvorbu svalové hmoty a chrání játra před usazováním tuku. Denní optimální množství aminokyseliny L-arginin je pro sportovce 1 500 mg. Aminokyselina by měla být suplementována po dobu minimálně 14-ti dní.

L-Taurin

Jedná se o semiesenciální aminokyselinu. Její název vychází z řeckého slova taurus, což znamená býk. Tato aminokyselina se objevuje pouze v mase a v mozku. Není zahrnut mezi dvacet základních aminokyselin vhodných a nutných pro lidskou výživu. Je vytvářen ze dvou aminokyselin – metioninu a cysteinu. Lze jej využit pro ochranu jater, včetně tvorby a metabolismu žlučových aminokyselin. V současné sportovní výživě se používá jako stimulující látka. Je obsažen v komerčních energetických nápojích (RedBull, Shock, Monster).

L-Glutamin

Aminokyselina neesenciální, jedná se o amin kyseliny glutamové. Glutamin vzniká v organismu přirozeně, zejména ve svalové tkání. Poskytuje imunitním buňkám energii. Jedná se o anabolickou látku. Má vliv na snížení touhy po alkoholu, zmenšení úzkosti a zlepšení spánku. Je vhodné podávat dávku do 20 g glutaminu. V kulturistice se glutamin používá k odvrácení katabolismu v redukčních dietách a jako anabolická aminokyselina.