Colostrum (kolostrum, mlezivo)

je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.

Kolostrum je jedním z významných faktorů, které ovlivní imunitu novorozence celoživotně. Obsahuje množství vitaminů, minerálů, stopových prvků a také významné bílkoviny, růstové faktory a inhibitory proteáz, hrající velmi výraznou roli v imunitním systému. Dále obsahuje protilátky, které mají přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním. V kolostru se vyskytuje též laktoferrin, bioaktivní glykol-protein – u zdravých jedinců pomáhá zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a infekčním bakteriím. Uplatňuje se při omezování růstu metastáz, pomáhá redukovat plísně a omezuje produkci volných radikálů. Jedním z hlavních příznivých účinků lactoferinu je jeho schopnost redukovat záněty prostřednictvím regulace zánětlivých cytokinů, jakými jsou např. Interleukin-1, Interleukin-6 a faktor nekrózy tumorů (TNF). Každá jejich složka působí na zvláštní skupinu buněk. I přesto, že jsou za jistých okolností potřebné, platí, že příliš velké množství může škodit.

V kolostru je také důležitá skupina molekul nazývaná PRP (Proline-Rich-Polypeptides), která pracuje jako výkonný regulátor imunitního systému. Bylo dokázáno, že v odpovědi humorální složky imunitního systému stimulovaly PRPs nízkou, nebo naopak utlumovaly vysokou imunitní odpověď. PRPs rovněž ukázaly prospěšné účinky ve zrání thymocytů a tvorbě T-supresorových buněk. Tento proces nesporně přinese rovnováhu v tělových imunitních reakcích a do budoucna ukazuje cestu řešení autoimunních onemocnění.

Růstové faktory mají vliv na hojení ran, na vytváření svalové hmoty, na zlepšení nervového systému a na zvyšování výdrže a vitality. Všechny látky obsažené v kolostru pomáhají novorozenci přežít dny, kdy se ocitá v novém prostředí.

Využití

Vzhledem k výjimečnému složení kolostra se začalo uplatňovat ve farmaceutickém průmyslu. Primární oblastí použití kolostra je stimulace lidského imunitního systému a mírnění projevů alergií. Pro tyto účely se používá kolostrum bovinní (kravské), protože je ve svých parametrech velmi blízké tomu lidskému. Profily imunoglobulínů IgG, IgA a IgM jsou si velmi podobné a dokážou bez ztráty své účinnosti projít částí lidského traktu až do střev, kde pomáhají stimulovat imunitu.

Kolostrum produkuje i člověk, ale kolostrum lidské matky má asi 30-40x méně imunitních faktorů než kolostrum kravské. Protože lidský novorozenec, na rozdíl od telátka, může přijímat tyto faktory prostřednictvím placenty, nemusí být lidské kolostrum tak bohaté na růstové a obranné látky.

Imunoglobuliny obsažené v kolostru byly úspěšně použity v léčbě trombocytopenie, anémie, neutropenie, myastenie gravis, syndrom Guillan Barré, roztroušené mozkomíšní sklerózy, systémového lupus erythematodes, revmatoidní artritidy, chronického únavového syndromu a řady dalších onemocnění.

S úspěchem bývá kolostrum používání při potlačování úporných dětských průjmů, způsobených viry a bakteriemi rodu Salmonella, Shigella, E. coli apod. Velmi významná je rovněž schopnost kolostra podporovat růst bifidobakterií. Jeho užívání je žádoucí po léčbě antibiotiky pro obnovu žádoucí střevní mikroflóry.

V lékařské vědě se kolostrum také používá pro ochranu střevního traktu před vedlejšími účinky nesteroidních protizánětlivých léků. Při podávání kolostra se nesnižuje léčebný efekt, ale je chráněna střevní sliznice a eliminují se tak zažívací potíže. Tento účinek se ukazuje velmi pozitivní hlavně u nespecifických zánětů střeva jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.